Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, RTÜK’te Ders Verdi

Baş: “Sayıştay Başkanlığı, Avrupa ülkelerindeki örneklerini geride bırakmıştır”

Seyit Ahmet Baş, başkanlığını yürüttüğü Sayıştay’ın Avrupa Ülkelerindeki örneklerini geride bırakarak önüne geçtiğini söyledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda düzenlenen ‘Eğitim ve Vizyon Günleri’nin konuğu olan Baş, mesleğe yeni başlayan uzman yardımcılarına tecrübelerini aktardı.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya oradan da Türkiye Cumhuriyeti’ne ulaşan Türk devlet geleneğini sözlerine taşıyan Baş, Sayıştay’ın tarihinin 5 bin yıl öncesine, Karahanlılara kadar uzandığını belirtti.

Baş, “bir yerde devlet var ise, onu denetleyen birim de vardır” dedi.

Sayıştay Başkanı Baş şöyle devam etti:

“ Asya Selçuklu Devletinden itibaren  bizim denetimim kurulumuz var, sayıştayımız var dediğimizde sanki havadan atıyormuş gibi görünüyor. Bu işin kitabı da var. 1363 yılında yazılmış  devlet muhasebesi kitabı, ama işte bu işin muhasebe, kayıt varsa bir yerde bunun arkasında mutlaka denetimi var. Devlet dediğimiz  olgu esasen  bundan oluşuyor. Bugün biz varız. Bir kamu idaresindeki bir görevi belki yapıyoruz, dilerim  yeni kuşaklara devredeceğiz. Ama devlet dediğimiz sistematik bir usul ve hiyerarşinin bir görevler dağılımları olacak ve bir de kayıttır. Kayıt her şeyin özüdür. Dünü bugüne taşıyan, bugünü yarına taşıyan  iş kayıttır. Dolayısıyla bu kitap işte o günün sistematik kayıt düzenini anlatır. Kitap olması neyi ifade ediyor,  bu işin sistematik bir halde yapıldığını, zaman içinde oturmuş bir sistematik olduğunu gösterir bu bakımdan önemli. Dolayısıyla bu işte  afaki konuşmuyoruz.   Şüphesiz ki Selçuklu’dan Osmanlı’ya devlet gelenekleri taşındı. Bunda zerre kadar tereddüt yok.  Neden tereddüt yok? Çünkü Selçuklu’da yazılan muhasebe sistemi ile Osmanlı’da yazılan muhasebe sistemi aynı ”

Seyit Ahmet Baş, 1967 yılında kurulan Sayıştay Başkanlığı’nın geçmişinin çok köklü olduğunun altını çizerek günümüzde de gelişmiş batı emsallerinden çok daha ileride olduğunu kaydetti.

Baş, “Sayıştay ismini 1967’de almışsa da tarihi güncellemeler ile birlikte bugüne kadar gelen bir kurumdur. Ve şu an Sayıştay’ın işleyişine baktığımızda tarihimizdeki güç ve güncellemelerle Avrupa ülkelerindeki Sayıştaylara sadece yetişmekle kalmadık, önüne bile geçtik.“ diye konuştu.

RTÜK konferans salonundaki toplantıya RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve Üst Kurul Üyesi Arif Fırtına ile kurum çalışanları da katıldı.

Yayın Tarihi : 08 Kasım 2019