RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in Dünya Televizyon Günü Mesajı

Zaman içinde şekli, yayın formatı değişse de televizyon, yaşayan her insanın hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Kimi zaman dev ekranlardan bazen de cebimizden takip ettiğimiz televizyon yayınları, insan hayatı üzerinde önemli etkiler oluşturuyor. 

BM Genel Kurulunun 1999 yılında aldığı kararla 21 Kasım “Dünya Televizyon Günü” olarak ilan edildi. Bu özel gün dolayısıyla yayıncı kuruluşlarımızın yöneticilerini ve değerli çalışanlarını yürekten tebrik ediyorum.

Bu yıl 25. yaşını kutlayan RTÜK, yasalardan aldığı yetkiyle görsel ve işitsel medya alanını hem düzenliyor hem de denetliyor.

Son araştırmamıza göre halkımız gününün 3 saat 34 dakikasını ekran karşısında geçiriyor. Bu denli önemli izlenme oranına sahip yayınların düzenlenip denetlenmesi de bir zorunluluktur. 

Radyo ve televizyonlarımızın etik yayın ilkelerini uygulayarak toplumumuzun değer yargılarını gözetmesi, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumumuzun bütün kesimlerini zararlı etkenlere karşı koruması son derece önemlidir.

RTÜK, her zaman düzenleme yönünü öne çıkaran yaklaşımla paydaşlarıyla uyum ve koordinasyon içinde görevini yerine getiriyor. Aziz milletimizin her bir ferdini düşünen, kadın, çocuk ve gençlere özel önem veren RTÜK, milli ve manevi değerler ışığında çalışmalarını titizlikle yerine getiriyor.

RTÜK, görev alanına giren görsel ve işitsel medyayı iş ortağı olarak görerek karşılıklı diyalogla vazifesini gerçekleştiriyor. Bunun içindir ki, RTÜK Medya Buluşmaları adında geleneksel hale getirilen zincir toplantılar adım adım devam etmektedir. Bu istişare görüşmelerinde yayın camiamızla ortak değerlerimiz etrafında pek çok konuda hem fikir olmaktan da memnunuz.

Ancak, yeri geldiğinde yaptırım yoluna başvurduğumuz da herkesin malumudur.

Yaşam alanlarımızın başköşesinde bulunan televizyonlar, artık isteğe bağlı yayıncılık alanının gelişmesiyle bambaşka bir şekle dönüştü. İnternet yayıncılığını düzenleme görevini de yürüten Üst Kurul, aileyi önceleyen izleyici dostu yayınları desteklemektedir. 

21 Kasım Dünya Televizyon Günü dolayısıyla medya sektörünün tüm çalışanlarına bir kez daha başarılar diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

                                                                                                                                                                       EBUBEKİR ŞAHİN

                                                                                                                                                                        RTÜK BAŞKANI

Yayın Tarihi : 21 Kasım 2019