TBB Başkanı Feyzioğlu RTÜK’te Konferans Verdi

Metin Feyzioğlu: “Medya özgürlüklerin can damarıdır.”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Prof. Dr. Metin Feyzioğlu RTÜK tarafından gerçekleştirilen “Eğitim ve Vizyon Günleri”nin konuğu oldu. Aday memurların yetiştirilmesine yönelik düzenlenen programda konuşmacı olan Feyzioğlu, medya ve hukuk ilişkisini ele alarak günümüz medyasını değerlendirdi.

RTÜK çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği konferansı, Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin ve birim amirleri de dinledi.

TBB Başkanı Avukat Prof. Dr. Feyzioğlu konuşmasını ‘medya- hukuk’, ‘medya- patron ilişkisi’, ‘medya ve toplumsal tercih’ ve ‘şiddet’ başlıklarıyla gerçekleştirdi.

Feyzioğlu, dördüncü kuvvet medyanın yargıyı etkilediğini ifade etti.

Önemli tespitlerde bulunan TBB Başkanı, sosyal medya gerçeğinden de bahsederek şöyle konuştu:

“Medya çok önemlidir. Çünkü klasik demokrasilerde yasama yürütme yargı diye üç kuvvet var ama o dördüncü kuvvet medya kuvveti hepsini etkiliyor ve maalesef yargıyı da etkiliyor. Yasama ve yürütmeyi etkilemesini çok doğru ve olması gereken buluyorum ama hiç etkilememesi gerekir diye düşündüğümüz yargıyı da etkiliyor. Bu yüzden medya önemlidir. Medyasız olmaz, çünkü medya vatandaşların yasama ve yürütme üzerindeki denetimini sağlayacak olan güç. Medyayı çıkarttığınız zaman işin içinden vatandaşın denetimi kalmaz. Medyayı hayatımızdan çıkarmak ve ya tırnak içinde belirtiyorum terbiye etmek mümkün değil.  Buna ihtiyaçta yok. Artık sosyal medya olgusuyla karşı karşıyayız. Elinde cep telefonu olan herkes artık birer habercidir. O yüzden medyada yer almak artık büyük sorumluluk. Bu sorumluluğu taşıyabilmek devlet insanı içinde, medya mensupları içinde çok önemlidir. RTÜK olarak görsel ve işitsel medya ile ilgileniyorsunuz ama peki yazılı basın ve sosyal medya buradan kopuk mu Hayır değil. Belki burası ilk kurulduğu zaman öyleydi ama günümüzde yazılı, sosyal, görsel ve işitsel medya içi içe.”

“Benim yoruma ihtiyacım yok”

Televizyonlardaki tartışma programlarını sözlerine taşıyan Feyzioğlu, yorumsuz verilen haberlerin önemine işaret etti. Metin Feyzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün televizyonlarda haber ve ya tartışma programlarına baktığımız zaman herkesin bize bir şeyi dayatma çabası içerisinde olduğunu görüyoruz. Haber ve yorum birbirine karışmış durumda. Benim önceliğim yorum değil. Birinin bana nasıl düşünmem gerektiğini dayatmasına ihtiyacım yok.  Hepimiz düşünen varlıklarız, hepimiz akıllı insanlarız. Beni haberle beslesin haberci. Bunu da yaparken beni bir kutba çekmeye çalışmasın ve insan haklarını temel alsın. Bende neden-sonuç ilişkisini düşünerek kurayım. Medya yorumsuz haber vermelidir. Yorumsuz haber vatandaşın yasama ve yürütme üzerindeki denetimini, yargının da adil bir şekilde gerçekleşmesi üzerinde etkisini sağlar. Bu durum belki gerçeküstü dünyanın bir maskesidir. Ama bununla da fikri mücadele etmemiz lazım.  Ama medya özgürlüklerin can damarıdır. Bundan kuşkumuz yok ve vazgeçemeyiz. “

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, konferansın ardından TBB Başkanı Feyzioğlu’na günün anısına plaket takdim etti.

Yayın Tarihi : 26 Kasım 2019