8. Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı Başladı

Türkiye'nin çocuk odaklı tek medya konferansı olan TRT Çocuk öncülüğünde gerçekleştirilen "TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı"nın sekizincisi İstanbul'da başladı.

Konferansın açılışında konuşan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, çocuklar için böylesine güzel bir organizasyonu düzenlediği için TRT'ye teşekkür ederek, "RTÜK olarak çocuk denildiğinde akan suların durması gerektiğine inanan bir kurumuz. Yaptığımız bütün işleri çocuklarımızın menfaatleri doğrultusunda yapmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Medyanın çocuklar üzerindeki etkisinin yetişkinlere nazaran daha fazla olduğu gerçeğini hatırlatan Şahin, RTÜK'ün son yaptığı araştırma sonucunda Türk insanın günlük 3 saat 34 dakikasını televizyon izleyerek geçirdiğini tespit ettiklerini belirtti.

Şahin, RTÜK olarak televizyonun izlenmesine karşı olmadıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Özellikle TRT Çocuk gibi gerçekten çok güzel yayınlar yapan çocuk kanallarının izlenmesine karşı değiliz. Hatta destekliyoruz, öbür tarafta çocukların bu alanda geçirebilecekleri zamanı nerede geçireceklerini bilmediğimiz bilgisayar, telefon ve internet gibi başka mecralarda hangi ortamlarda bu yayınları takip edeceğini bilmemiz mümkün değil. O bakımından çocuklarımıza okulundan, arkadaşlarıyla oyun oynamaktan ya da kitap okumaktan, ailesiyle vakit geçirmekten arta kalan zamanı oluyorsa medya okuryazarlığı kuralları çerçevesinde televizyon izlemelerini tavsiye ediyoruz."

Medya kuruluşları, yayıncılar, üniversiteler, şirketler ve sivil toplum kuruluşlarının dünya çocukları için iki gün boyunca bir araya geleceği konferans kapsamında "Dönüşüm", "Çocuk Medyası ve İçeriğin Dönüşümü", "Çocuk Medyası ve Mecranın Dönüşümü", "Teknolojinin Dönüşümü ve Dijitalizasyon", "Ürünün Dönüşümü" ve "Hikaye Anlatıcılığının Dönüşümü" başlıklı oturumların yanı sıra özel oturumlar ve atölye çalışmaları da yapılacak.

Yayın Tarihi : 11 Aralık 2019