Yücel’den Yapay Zeka Konferansı

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Konferans Salonunda RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) Üyesi Taha Yücel, öğrencilerle bir araya geldi.

Önce hayata dair tecrübelerini öğrencilere aktaran Taha Yücel: “Başarı sağlamış insanların tek ortak noktası vardır, o da çok çalışmaktır. ‘Hayat boyu öğrenmeyi’ öğrenmek lazım. Mühendis, kafası çalışan ve problem çözmeyi bilen kişidir.
Politikacı, iş insanı, mühendis veya diğer alanlarda başarı sağlayarak bir yerlere gelen insanların ortak özelliği çok çalışmak ve gayret göstermektir. Ecdadımızın yüzyıllar önce atmış olduğu bilimin temelleri, tüm dünyaya ışık saçmış ve üzerine yapılan eklemelerle bugünkü bilim ve teknoloji ortaya çıkmıştır” sözlerine yer verdi.

“Yapay Zeka’nın Geçmişi Çok Eskilere Dayanır”

Yapay zekanın geleceği şekillendireceğine vurgu yapan Yücel, “Yapay Zekâ bugün gündemde önemli yer tutan bir konudur. Ancak, aslında temelleri çok daha eskiye dayanmaktadır. Sibernetik olarak adlandırılan kavramın ilk temellerini El Cezeri atmıştır. Sibernetik kavramıyla başlayan Yapay Zekâ tartışmaları günümüzde her alanda kendine yer bulmuştur. Sibernetik; canlı ve cansız tüm karmaşık sistemlerin denetlenmesi ve yönetilmesini inceleyen bir bilim dalıdır. Canlılarda ve makinelerde kontrol, iletişim ve işleyişi incelemektedir. Burada devreye giren Yapay Zekâ ise, insan zekâsını taklit etmeye çalışan yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Bu sistem, insan gibi düşünmeye çalışan insan gibi hareket etmeye çalışan bir sistemdir. Yapay Zekâ, veri analizi yeteneği ve süreci ile ilgilidir. Yapay Zekâyı, doğal zekâdan farklı kılan unsurlar; hassas olması, tutarlı olması ve çoklu iş yapabilme yeteneğine sahip olmasıdır. Tüm dünyada Yapay Zekâ kapsamında bir alt yapı oluşturuluyor ve büyük veri (bigdata) kullanılıyor. Bu hızla gidilirse, mevcut mesleklerin % 47’si varlığını 25 yıl içerisinde yitirecek ve bildiğimiz alandaki mesleklerin, işlerin % 57’si 5 yıl içerisinde robotlar tarafından gerçekleştirilebilir olacaktır. Ayrıca geleneksel meslekler yok olurken, Yapay Zekâ sayesinde pek çok yeni iş alanları ortaya çıkacaktır. Yapay Zekânın kullanım alanları giderek artmaktadır. Milli güvenlikte, uzay çalışmalarında, tıp alanında, hizmet sektöründe, oyun ve eğlence alanlarında, tarımda, denizaltı uygulamalarında, sanal asistanlıklar ve chatbotlar gibi daha sayamadığımız çok sayıda alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Gelişen Yapay Zekâ uygulamaları beraberinde etik sorunları ve tehditleri de getirmektedir. Bu nedenle Yapay Zekâyı bütün boyutları ile ele almak gerekmektedir’’ diye konuştu.

Konferansın ardından İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, katkılarından dolayı günün anısına Taha Yücel’e plaket takdim etti.

Yayın Tarihi : 31 Aralık 2019