Başkan Şahin İLDEK Toplantısına Katıldı

Şahin: “Akademik camiamızın ve öğrencilerimizin yanındayız.”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, on-line yapılan İletişim Fakülteleri Dekanları Konseyi 28’inci toplantısına katıldı.

İLDEK Dönem Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan ve İLDEK’in tek daimi Üyesi Prof. Dr. Asaf Varol’ün öncülük ettiği toplantıya onur konuğu olarak davet edilen Şahin, iletişim fakültesi dekanlarıyla yayıncılık alanındaki son gelişmeleri paylaştı. 

İletişim fakültesi mezunu olarak İLDEK toplantısında bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek söze başlayan Şahin, gündemin ana maddelerinden olan pandemi sürecinde uzaktan iletişim eğitimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Şahin şöyle devam etti:

”Her sektör için uzaktan çalışma zor ama bilhassa iletişim alanının pratik uygulamalarının on-line yapılması neredeyse imkânsız diye düşünüyorum. Bu değerlendirmeyi şu sebepten yaptım. İletişim öğrencilerimiz için zorunlu staj uygulamalarını uzaktan yapamayız ya da yapmış gibi oluruz. Çünkü bu alan dokunmayı, hissetmeyi kısacası bizzat tatbik etmeyi zorunlu kılıyor. Geçen yaz RTÜK olarak pek çok zorunlu staj öğrencilerimizi geri çevirmek zorunda kaldık. Basın sektöründe de durum aynıydı. Doğal olarak iletişim öğrencilerinin en hayati eğitim kıstası eksik kaldı. Biliyoruz ki, teori eğitimi ne kadar gerekliyse iletişimde pratik uygulama da o kadar, belki ondan daha elzemdir. Bu dönemde siz değerli hocalarımızın öğrencilerimizi eğitme noktasındaki azami gayretlerini takdirle karşılıyorum. Sağ olun var olun.”

RTÜK Üniversite Koordinasyon Birimi Kuruldu.    

Yayıncılık sektörüne insan kaynağı yetiştiren iletişim fakülteleri ile daha sıkı bir etkileşim kurulmasından yana olduğunu belirten Şahin, Başkanlığı döneminde kurulan yeni birimi sözlerine taşıdı. Şahin RTÜK Üniversite koordinasyon birimini şu sözlerle anlattı:

“İletişim fakültelerine açıldık. Ziyaretler yaptık, kariyer uzmanı arkadaşlarımız meslek tezlerini iletişim fakültelerinde öğrencilere karşı savunmaya başladılar. Arzu ettiğimiz yönde bir ivme başladı.

Çeyrek asrı aşan tarihimizde ilk kez “RTÜK Üniversite Koordinasyon Birimi”mizi kurduk. İlgili arkadaşlarımız bugüne kadar yaptıkları temaslarda çok sayıda muhatapla buluştular. Koordinasyon birimimizin görüşmeleri artarak devam edecek. İletişim fakültelerimizle ortak projeler hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Her türlü teklife açığız. İşbirliklerimizin sözde kalmaması için olası resmi protokolleri hazırlayıp, imzalamaya da hazırız.”

Mart 2020’de yapılan “RTÜK-Üniversite Buluşmaları” toplantısına değinen RTÜK Başkanı Şahin, İstanbul’da gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilecek zincir toplantıların ilkine 40 akademisyenin katıldığını söyledi.  

İletişime açığız

İletişim camiasına her türlü desteği esirgemeyeceklerini ifade eden Şahin, gelişen teknolojiyle ortaya çıkan yeni medya araçları sektör-üniversite ilişkilerini zorunlu kıldığını dile getirdi.

Şahin şu sözleri sarfetti:

“ Üniversitelerimizde bugün iletişim alanı çok geniş bir yelpazede konumlandırılıyor. Yeni medya ve görsel sanatlar adlandırmalarıyla eğitim veren pek çok bölüm var.  Üniversite koordinasyon birimimiz, RTÜK görev alanıyla ilgili 83 farklı üniversitede 148 farklı bölüm tespit etti. Tablo böyleyken çok grift bir ilişki içinde bulunmamız kaçınılmaz.  RTÜK Üniversite Koordinasyon Birimimizin kapıları hem hocalarımıza hem de öğrencilerimize her daim açıktır. Staj taleplerinin değerlendirilmesinden, Üst Kurulumuzu tanıtıcı teknik gezilere, karşılıklı olarak araştırma ve yayınlarımızın paylaşılmasından panel, çalıştay vb. gibi ortak projelere varan pek çok çalışmayı birlikte düzenleyebiliriz. Bu noktada sizlerin de kapılarının açık olduğunu biliyorum. Teknolojik gelişmeler ve yeni medya araçlarıyla yayıncılık alanı bambaşka bir yöne evrilirken, iş birliğimiz kaçınılmazdır. Klasik yayıncılığın etkisi büyük bir hızla azalırken tam tersi istikamette mobil teknolojilerle kontrolü çok daha zor, yepyeni bir medya sektörüyle karşı karşıyayız. İşte bunun için el birliğiyle hareket etmeli ve geleceğin medyasını insanımıza zarar veren değil yayıncılığın ortaya çıkış amacına uygun olarak eğlendiren, eğiten ve bilgi veren bir şekle dönüştürmeliyiz. RTÜK’ün sadece ceza veren bir kurum olarak görülmesine karşıyız. Maksatlı çevrelerin oluşturmaya çalıştığı ve maalesef ki büyük oranda başarılı olduğu bu algıyı kırmak için farklı çalışmaları hayata geçiriyoruz.  Kısacası, milli ve manevi değerlerimize saygılı, teröre geçit vermeyen, kadın, çocuk ve engellileri gözeten, insan sağlığı ve çevreye saygılı, nitelikli yayınların ortaya konulması için çaba sarf ederken bu yolda işin kaynağı olan “iletişim” hassasiyetine özel önem veriyoruz. Akademik camianın dışında meslek örgütlerini de atlamıyoruz, sektörde söz sahibi olan STK’larımızla diyaloglarımız sağlıklı bir zeminde ilerliyor.”

RTÜK Başkanı Şahin sözlerinin sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İletişim Başkanlığı’nın desteğiyle RTÜK, Diyanet, TRT, Erciyes Üniversitesi ve SETA’nın düzenleyeceği “Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu”nun icra edileceğini kaydederek, iletişim dekanlarından katkı ve destek istedi.

Yayın Tarihi : 30 Ekim 2020