Başkan Şahin: “Kadına yönelik şiddetin mazereti olamaz”

Kadına Yönelik Şiddetin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonunda RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ile birlikte RTÜK heyeti de yer aldı. RTÜK Başkanı Şahin, "Medyada Yer Alan Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet İçerikleriyle Mücadelede RTÜK'ün Rolü" başlıklı sunum yaptı.

Sunum kapsamında Başkan Ebubekir Şahin; “aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetle mücadele edilmesi, kadın istismarının önlenmesi, çocuk ve gençlerin zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimlerine zarar verebilecek içeriklerin önüne geçilmesi, cinsiyet temelli ayrımcılıkla ve kadınlara yönelik baskılarla başa çıkılması hususlarında” Üst Kurulun azami gayret gösterdiğini ifade etti.

RTÜK'ün, yayın içeriklerini yayınlandıktan sonra ilgili Kanun hükümlerine uygunluk açısından Uzmanlar tarafından denetlediğini ifade eden Şahin, "Kamuoyunun hassasiyetleriyle ilgili konularda yayıncılarımızın ihlal yapmalarını önlemek amacıyla çok farklı mekanizmalarla ve editoryal bağımsızlık sınırları çerçevesinde zaman zaman yayıncı kuruluşlarımıza dikkat edilmesi gereken hususları hatırlatıyoruz.” diye konuştu.

Denetim faaliyetleri kapsamında, topluma yönelik zararlı yayınlar için 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'daki ilgili yayın hizmeti ilkelerinin ihlali nedeniyle ihlal konusu olun yayın içeriklerine ve yayıncı kuruluşlara idari para cezası, program durdurma, yayın durdurma, katalogdan çıkarma gibi birçok müeyyide uygulandığını aktaran Şahin, "Mevzuatımız yaptırım anlamında doygun, çıkan ya da çıkabilecek eksiklik ve aksaklıkları da Yönetmelik ve Üst Kurul kararları ile telafi ediyoruz " açıklamasında bulundu.

Yine bu kapsamda RTÜK olarak; aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele edilmesi, kadın istismarının önlenmesi, cinsiyet temelli ayrımcılıkla ve kadınlara yönelik baskılarla mücadele edilmesi hususlarında toplam 1842 müeyyide uygulandığı toplantı kapsamında katılımcılara aktarıldı.

Kadına yönelik şiddet konusunda gösterilmesi gereken hassasiyetin bir tercih değil zorunluluk olması gerektiğini ifade eden Şahin, “ Kadına yönelik şiddetin mazereti olamaz, bu hepimizin sorumluluğunda olan bir konu” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yayın Tarihi : 16 Haziran 2021