KPI’dan RTÜK’e Ziyaret

Endonezya Yayıncılık Komisyonu (KPI) heyeti, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na ziyarette bulundu. KPI Üyeleri Hardly Stefano, Nuning Rodiyah ile birlikte Analist Sinar Ria Belawati, Elçi Müsteşar,  Dionnisius E. Swasono ve Üçüncü Katip Raditya Aji Wisnumurti, RTÜK Başkan Yardımcıları İbrahim Uslu, Orhan Özdemir  ile RTÜK Üyesi Taha Yücel’ e  çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Gerçekleşen ziyarette,  yayıncılık alanındaki gelişmeler, sayısal yayıncılığın geleceği, internet yayınlarının denetimi, ülke genelinde uydu, kablo ve karasal ortamda yapılan ulusal, bölgesel ve yerel televizyon yayınları ile ulusal radyo yayınlarının kaydedilmesi, arşivlenmesi ve analiz edilmesini sağlayan “Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi (SKAAS)” sistemi, izlenme/dinlenme ölçümü konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

RTÜK’ün internet yayıncılığını nasıl denetlediği üzerinde sorular soran heyet üyeleri, bu alanda Üst Kurul’un tecrübelerinden faydalanarak fikir alışverişinde bulundular. Kendilerinin de yeni bir yasa düzenlemesi üzerinde çalıştıklarını vurgulayan heyet başkanı Hardly Stefano, bu ziyaretten elde edilecek tecrübelerin çok önemli olduğunu aktardı. Bu bağlamda Netflix, Amazon Prime Video gibi uluslararası kuruluşların denetleme kapsamına alınması ile ilgili olarak Üst Kurul’un bu süreçteki yol haritası ve tecrübesi heyete anlatıldı. Endonezya ve Türkiye gibi bölgesel güç olan Müslüman ülkelerin, özellikle gençlerin ve çocukların gelişimine etki edecek içerikleri de barındırdığı bilinen programlara karşı birlikte hareket etmelerinin ve düzenleme konusunda kararlı davranılmasının önemi vurgulandı. Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik kapsamında RTÜK’ün bu kuruluşları nasıl denetlediği ile ilgili bilgiler de Endonezya heyetine aktarıldı. Sunumun ardından  Endonezya heyeti internet yayıncılığı ile ilgili birçok soru yöneltti.

Heyete Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen medya okuryazarlığı dersi ile ilgili detaylı bilgiler aktarılırken RTÜK’ün bu alanda yapmış olduğu çalışmalar anlatıldı. Bu çalışmaları ilgiyle dinleyen heyet, bu örneğin kendi ülkelerinde de uygulanabileceğini ifade etti.

Endonezya heyetine yayınların nasıl kayıt edildiği ve saklandığını gösterilmek üzerine “Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi (SKAAS)” sistemi ziyareti gerçekleştirildi. Burada sistemin işleyişi ile ilgili teknik bilgiler alan heyet, sistemin çok güzel ve işlevsel olduğunu söyledi.

Rating ölçüm odasını da ziyaret eden heyete RTÜK’ün rating ölçümü ile ilgili çalışmaları hakkında bir sunum yapıldı. Yeni yasa çalışmaları hazırlığı içinde olan Endonezya heyetine bu konu ile ilgili merak ettikleri bilgiler aktarıldı.

Görüşmelerin sonucunda Endonezya heyeti toplantının çok faydalı geçtiğini yeni çıkaracakları yasa ile ilgili olarak RTÜK’ün birçok konuda ilham vereceğini iletti. Endonezya’ya döndüklerinde edinilen bu bilgilerin çalışma arkadaşları ile paylaşılacağını ve yeni yasa hazırlarken dikkate alınacağını söylendi. RTÜK’e misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden heyet temasların ardından binadan ayrıldı.

 

Yayın Tarihi : 28 Haziran 2021