RTÜK ve UCİM Ankara’da Buluştu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Avrupa Birliği Proje Ofisi açılışı için Ankara’da bir araya geldi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin açılışta bir konuşma gerçekleştirdi.

Başkan Şahin yaptığı konuşmada, ‘RTÜK olarak her bir çocuğumuzun güvende olması hedefiyle faaliyetlerimizi gerçekleştiriyor ve çocuklara pozitif ayrımcılık yapmayı bir kamu vicdanı meselesi olarak görüyoruz’ değerlendirmesinde bulundu.

RTÜK ile çocukları duygusal, fiziksel ve cinsel istismardan korumak amacıyla faaliyetlerini güçlü bir şekilde sürdüren UCİM tarafından hayata geçirilen Avrupa Birliği Proje Ortaklığı dâhilinde planlanan çalışmalar buluşma kapsamında katılımcılara aktarıldı.

Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da çocuklara yönelik yayınları en zararsız hale getirmek için faaliyetlerini sürdüreceklerini belirten Şahin, RTÜK ile UCİM arasında söz konusu iş birliği kapsamında ‘Çocuk Dostu Yayıncılık Çalıştayı’ düzenleneceğini söyledi.

İstismar ve ihmal içerikli haberlerin sunumunda daha dikkatli davranılması adına eğitim faaliyetleri gerçekleştirileceğini, aynı zamanda ‘İstismar ve İhmal Haberlerinin Görsel İşitsel Medyada Sunumu İlke Rehberi’nin de çalıştay sonrası kamuoyuna sunulacağının haberi verildi.

Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin; “Dilim döndüğünce sizlere çocuk istismarı ve ihmali konusundaki mücadelemizi anlatmaya çalıştım. Biraz önce söylediğim gibi bizler bu konuyu bir vicdan ve sorumluluk meselesi olarak görüyoruz. Bu nedenle çalışmalarımızda agresifiz. Çocuk denilince akan suları durdurmayı amaçlayan bir zihniyetle her türlü iş birliğine açığız. İlgili devlet kurumlarımız ve STK’larımızla, mücadelemize destek verebilecek her kesimle amasız fakatsız omuz omuzayız.” sözleri ile konuşmasına sonlandırdı.

 

 

Yayın Tarihi : 28 Haziran 2021