Bosnalı Kadın Kahramanlar, RTÜK Başkanı Şahin’i Ziyaret Etti

Türkiye’de bulunan “1992-95 Bosna Kantonu Kadın Savaşçılar ve Gaziler Derneği” Üyelerini ağırlayan Şahin, “Biz Türk halkı olarak Bosna Hersek halkını her zaman kardeş bildik ve her zaman yanında yer aldık” dedi.

RTÜK’ün yurt dışından, kardeş Bosna Hersek’ten özel konukları vardı.

Bosna savaşında kimi rütbeli asker, kimiyse sivil olarak zalim Sırp ve Hırvatlara karşı savaşan kadın kahramanlar,  RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i ziyaret etti.

“1992-95 Bosna Kantonu Kadın Savaşçılar ve Gaziler Derneği” Üyelerini misafir eden Şahin, bir dönem Osmanlı toprağı olan Bosna Hersek’in Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı. Zorlu savaşta kadın olarak cesurca düşmanla çarpışan kahramanlarla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Şahin sözlerinin devamında şöyle konuştu:

“Sizlerin burada bizim aramızda bulunması bizler için bir şereftir. Biz Türk halkı olarak Bosna Hersek halkını her zaman kardeş bildik ve her zaman yanında yer aldık. Bosna Savaşı’nı çok iyi hatırlayan bir kardeşinizim. Ben o dönemde savaşla ilgili olarak ve Boşnak halkımızla ilgili olarak yanlarında bulunmak için bir milletvekili danışmanı olarak çok çalıştım; ama batının iki yüzü sayesinde maalesef Boşnak kardeşlerimiz tarih boyunca unutmayacağımız bir zalimliği yaşadılar. Artık Türkiye çok daha güçlü. Bosnalı kardeşlerinin yanında dimdik ayaktadır. Bu desteği bütün Avrupa biliyor. Her zaman söylediğimiz gibi bizler kardeşiz. Biz iki ayrı millet olabiliriz; ama Osmanlı’dan gelen bir gelenekle kardeş olarak yaşamaya devam ediyoruz. İnşallah bu kardeşliğimiz ömür boyu devam edecek. Burada olmamıza vesile olan değerli başkanımıza ve üyelerimize, ayrıca bu köprüyü kuran Bosna Türkiye Kardeşlik Derneği’ne de çok teşekkür ediyorum.”

Ziyaret, Bosnalı çocukların “Tuna Nehri”, “Çırpınırdı Karadeniz” ve kendi marşlarını seslendirmeleriyle sona erdi. RTÜK Başkanı Şahin de çocuklara eşlik ederken duygulu anlar yaşandı. 

Yayın Tarihi : 14 Temmuz 2021