On Birinci Gelecekle İletişim Çalıştayı

On Birinci Gelecekle İletişim Çalıştayı katılımcıları toplu olarak 23 Nisan 2019 günü Gaziantep’e gelmişlerdir. Katılımcılar RTÜK Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkan Yardımcısı Dinser ŞAHİN ve RTÜK Uluslararası İlişkiler Dairesi Üst Kurul Uzman Yardımcısı Ege IRAK ve RTÜK Başkanlık Özel kaleminde görevli Uzman Mete HACIARİFOĞLU tarafından karşılanmıştır.
 
Programa uygun olarak 24 Nisan 2019 günü Üst Kurul Başkanı Ebubekir ŞAHİN, Üst kurul Üyesi Arif FIRTINA, Üst Kurul Üyesi Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA, Üst Kurul Üyesi Doç. Dr. Hamit ERSOY, Üst Kurul Üyesi İlhan TAŞCI, Üst Kurul Üyesi Taha YÜCEL, Üst Kurul Üyesi Nurullah ÖZTÜRK, Başkanlık Özel Kalemi Hasan Basri ILIK, Başkanlık Müşaviri İbrahim USLU, Başkanlık özel Kaleminde görevli Şef Mete HACIARİFOĞLU’ndan oluşan RTÜK heyeti Gaziantep Valisi Davut GÜL’ü ziyaret etmişlerdir. Öğleden sonra ise adı geçen RTÜK heyeti Yavuzeli Kaymakamı Yavuz GÜRDAL’ı ziyaret etmişlerdir.
 
Diğer Çalıştay katılımcıları ise katılımcı öğrenciler ile birlikte saha çalışmasına katılmışlardır. Bu meyanda, ilk önce Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoroması Müzesi’ne gidilmiştir. Burada Panoroma Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Müdürü tarafından şehrin savunmasına ilişkin temel bilgiler aktarılmıştır. Panoroma Müzesi’nden sonra, Panoroma Müzesi Müdürü Murat DAĞ’ın refakatinde Gaziantep Kalesi’ne gidilmiştir. Gaziantep Kalesinde, katılımcı öğrenciler bildiri sunmuşlardır. Akabinde, sırasıyla Millet Hanı, Karagöz Camii, Kürkçü Hanı, Şeyh Camii, Şehitler Parkı ve Kurtuluş Müzesi ziyaret edilmiştir. Gaziantep Savunmasına ilişkin söz konusu önemli yerler hakkında Murat DAĞ katılımcılara bilgilendirme yapmıştır. Bu güzergahın hemen sonrasında öğle yemeği için mola verilmiştir.
 
Öğle yemeğini takiben saha çalışmasına devam edilmiştir ve Gaziantep Savunmasına ilişkin geri kalan önemli yerler ziyaret edilmiştir. Bu itibarla sırasıyla Şahin Bey İlçe Kütüphanesi ve Çınarlı Cephesi’ne gidilmiştir. Çınarlı cephesinden sonra Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türkiye’de nüfusa kayıtlı olduğu Bey Mahallesi’de ziyaret edilmiştir. Daha sonra, Şahinbey Anıtına ve Dokurcun Değirmenine gidilerek Milli Mücadele sırasında verdiğimiz şehitlerimiz yad edilmiştir. Ayrıca Dokurcun Değirmeninde şehit olan 14 çocuk anılmıştır. Dokurcun Değirmeni’nden sonra akşam yemeği yenildikten sonra otele geçilerek katılımcı öğrenciler 25 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Çalıştay için sunumlarını kontrol etmişlerdir.
 
25 Nisan 2019 tarihinde öğleden önce katılımcılar Murat DAĞ’ın refakatinde Zeugma müzesine giderek Anadolu medeniyetlerine ait izleri görmüşlerdir. Zeugma Müzesi’nden sonra Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne geçilmiştir. Burada, Üst Kurul Başkanı Ebubekir ŞAHİN, Üst kurul Üyesi Arif FIRTINA, Üst Kurul Üyesi Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA, Üst Kurul Üyesi Doç. Dr. Hamit ERSOY, Üst Kurul Üyesi İlhan TAŞCI, Üst Kurul Üyesi Taha YÜCEL, Üst Kurul Üyesi Nurullah ÖZTÜRK, Başkanlık Özel Kalemi Hasan Basri ILIK, Başkanlık Müşaviri İbrahim USLU, Başkanlık özel Kaleminde görevli Şef Mete HACIARİFOĞLU’ndan oluşan RTÜK heyeti Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Edibe SÖZEN’i ziyaret etmişlerdir. Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde RTÜK katılımcılarına öğle yemeği verilmiştir.
 
Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde yenilen öğle yemeğinin ardından, tüm katılımcılar On Birinci Gelecekle İletişim Çalıştayı Fotoğraf Sergisi’nin açılması için Kongre ve Kültür Merkezi’ne geçmiştir. Fotoğraf Sergisi’nin açılışını AA, TRT ve yerel basın kuruluşları takip etmişlerdir. Çalıştay Sergisi kurdele kesiminin ardından On Birinci Gelecekle İletişim Çalıştayı’nı gerçekleştirmek üzere Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi salonuna geçilmiştir. On Birinci Gelecekle İletişim Çalıştayı Hasan kalyoncu Üniversitesi kongre ve Kültür Merkezi salonunda saat 14.00’da, Üst Kurul üyesi Arif FIRTINA, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Edibe SÖZEN, Üst Kurul Başkanı Ebubekir ŞAHİN ve Gaziantep Valisi Davut GÜL’ün konuşmalarıyla başlamıştır.
 
Konuşmaların ardından ara verilmiştir. 15 dakikalık aranın ardından Prof. Dr. Vedat ÇAKIR’ın (Selçuk Üniversitesi) oturum başkanlığında Kurtuluş Mücadelelerinde Medyanın Önemi adlı 1. oturum başlamıştır ve katılımcılar sunumlarını gerçekleştirmiştir.
 
Birinci oturuma 15 dakikalık ara verildikten sonra ikinci oturum Dr. Lokman ZOR’un (Ömer Halisdemir Üniversitesi) oturum başkanlığında, “Kurtuluş Mücadelelerinin Hikayelerinin Medyada Anlatımı” konu başlığıyla başlamıştır.
 
15 dakikalık aranın ardından üçüncü oturum Prof. Dr. Can Bilgili’nin (Hasan Kalyoncu Üniversitesi) oturum başkanlığında “Türk’ün Asırlık Ahde Vefası: Türk Kurtuluş Savaşında Dış Yardımlar” konu başlığıyla başlamıştır.
 
26.04.2019 Cuma günü sabah kahvaltısının hemen ardından Çalıştayın Şanlıurfa ayağını gerçekleştirmek için yola çıkılmıştır. Şanlıurfa içinde görülmesinde yarar olan kültür değeri Balıklıgöl ziyaret edilmiştir. Hemen arkasından 2019 yılına da kültürel olarak adını veren ve tarihin sıfır noktasını oluşturan Göbeklitepe ziyaret edilmiştir.
 
27.04.2019 Cumartesi günü Av. Müslüm AKALIN’ın rehberliğinde Şanlıurfa’da Kurtuluş Mücadelesinin vuku bulduğu Külaflı Tepesi, Eski Ermeni Yetimhanesi, Topçu Hanı, Tılfındır Tepesi, Millet Hastanesi, Mahmut Nedim Konağı, İsviçre Hastanesi, Millet Hanı, Millet Köprüsü, Mahmutoğlu Kulesi, Numune Mektebi görülmüştür. Bahse Konu ziyaretler sırasında katılımcılar sunumlarını gerçekleştirmiştir.
 
Söz Konusu yerler görüldükten sonra otele dönülerek katılımcılara RTÜK Üyesi Arif FIRTINA’nın katılımcılara sertifikalarını dağıtmalarıyla çalıştayın kapanışı gerçekleştirilmiştir.
 
28 Nisan 2019 tarihinde heyet Ankara’ya dönmüştür.
 
Sonuç;
 
1.      Çalıştay mümkün olduğu kadar amatör bir ruhla gerçekleştirilmiştir.
 
2.      11. Gelecekle İletişim Çalıştayı 24-27 Nisan 2019 tarihleri arasında Gaziantep ve Şanlıurfa’da gerçekleştirilmiştir.
 
3.    Bu Çalıştaya Türkiye’deki İletişim Fakültelerinde öğrenim gören 40 gencin yanı sıra Türkiye’deki üniversitelerden mezun olup ülkelerine dönen ve basın alanında çalışan 5 mezun ile Türkiye’deki İletişim Fakültelerinden 4 akademisyen katılmıştır.
 
4.      Bu Çalıştayın bir bölümü TRT tarafından da yayımlanmıştır. Ayrıca Çalıştay, kültür coğrafyasından gelen katılımcılara da ülkelerinin basın yayın kuruluşlarına taşınmış, başarılı bir kamu diplomasisi örneği verilmiştir.
 
5.     Gelecekle İletişim Çalıştayına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türk ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü (TRT) ve Anadolu Ajansı (AA) destek vermiştir.
 
6.      Çalıştaya katılan RTÜK çalışanları;
 
 a.     RTÜK’ün geleceğin iletişimcilerinin yetişmesinde önemli bir katkı sunduğunu,
 
 b.     Gelecekle İletişim Çalıştaylarının ülkemizin yapmış olduğu en başarılı kamu diplomasisi olduğunu,
 
 c.   Çalıştayın direkt planlayan ve organize eden bir kurumun önderliğinde olmasıyla ve RTÜK’ün paydaş katılımcı olmasıyla, kamu kaynağında tasarruf sağlanabileceğini ifade etmişlerdir.