Toplantı No : 2016/06
Toplantı Tarihi : 28.01.2016
Karar No : 103

Karar Konusu : 6112 sayılı Kanun’un 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinin ihlali nedeniyle İPC. (KANAL D-DTV HABER VE GÖRSEL YAYINCILIK A.Ş.)

İnceleme ve Değerlendirme : İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nın 11.01.2016 tarihli ve 30 sayılı yazısı ve eklerinin incelenmesi sonucunda;

Bahse konu yayına ilişkin Uzman Raporunda;

“Kanal D logosuyla yayın yapan kuruluş, 08 Ocak 2016 tarihinde “Beyaz Show” isimli bir talk show programı yayınlamıştır. Beyaz Show bir eğlence programıdır. Söz konusu programın sunucusu olan Beyazıt Öztürk (Beyaz) her hafta gösteri ve show sektöründe çalışan kişilerden davetlileri konuk etmektedir. Programa izleyiciler de telefonla bağlanmak suretiyle soru sorarak katkıda bulunabilmektedir.

"Beyaz Show"un 08.01.2016 tarihinde saat 23.25'te başlayan programın ilerleyen saatlerinde (09.01.2016 tarihinde saat 00.54'te) Diyarbakır'dan programa bağlandığını iddia eden bir kişinin yaptığı açıklamaların deşifresi aşağıda aktarılmıştır:

“...Ayşe Çelik: Teşekkür ederim sağ olun, yalnız müsaadenizle ben çok kısa konuşmak istiyorum. / Beyaz: Tabi. / Ayşe Çelik: Türkiye'nin doğusunda, güneydoğusunda neler olup bittiğinin farkında mısınız? Burda doğmamış çocuklar, anneler insanlar öldürülüyor. Sanatçı olarak, insan olarak bir şekilde sizde yaşananlara sessiz kalmamalısınız ve bir şekilde dur demelisiniz. Ayrıca bir şey daha söylemek istiyorum, ölen çocuklara sevinen zavallı insanlar var. Ben o insanlara daha doğrusu biz o insanlara hiçbir şey söyleyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka. / Beyaz: Doğru. / Ayşe Çelik: Bir şey daha demek istiyorum, kusura bakmayın. Ben öğretmenim, öğrencilerini terk eden öğretmenlere seslenmek istiyorum. Bir daha oralara nasıl dönecekler, o güzel, masum, tertemiz yürekli çocukların yüzüne, gözlerinin içine nasıl bakacaklar. Ben konuşamıyorum, gerçekten burda yaşananları ekranlarda, medyada her şey çok farklı aktarılıyor, yani gerçekten konuşamıyorum, sessiz kalmayın insan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın, görün, duyun artık bizi, el verin. Yazık insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın söyleyeceklerim bu kadar. Çok teşekkür ediyorum. / Beyaz: Ayşe Hanım. Bir alkış alalım, Ayşe Hanıma. / Ayşe Çelik: Aslında çok şey söylemek istiyorum. Duygu yoğunluğundan dolayı hiçbir şey söyleyemiyorum. / Beyaz: (Alkışlardan dolayı) Pardon, duyamıyorum pardon. / Ayşe Çelik: Sizde fark ediyorsunuz, sesim titriyor. / Beyaz: Farkındayız. / Ayşe Çelik: Bomba seslerinden, kurşun seslerinden, insanlar susuzlukla açlıkla mücadele ediyor. Özellikle yani bebekler, çocuklar. Lütfen siz de duyarlı olun sessiz kalmayın rica ediyorum, lütfen. / Beyaz: Çok çok teşekkür ediyoruz., Ayşe Hanım. Öncelikle. / Ayşe Çelik: Ben çok teşekkür ederim, beni bağladığınız için. / Beyaz: Rica ederiz, rica ederiz, ne demek. / Ayşe Çelik: Bir nebze de olsa sesimizi buradan duyurabildiysek ne mutlu bize. / Beyaz: Çok iyi yaptınız, çok teşekkür ediyoruz. Hassasiyetiniz için de ayrıca size çok teşekkür ediyoruz gerçekten de, elimizden geldiğince de duyurabileceğimiz yerlerden biz de elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Emin olun. Ama bu söyledikleriniz bir kere daha bize ders oldu. Daha da fazla yapmaya gayret edeceğiz. Burdan ordaki herkese selam olsun. İnşallah en kısa zamanda bütün o söylediğiniz barış dilekleri bizim için de geçerli biz de diliyoruz. En kısa zamanda bütün bunlar çözülsün istiyoruz. Çok teşekkür ediyoruz. Ayşe Hanım, / Ayşe Çelik: Ben teşekkür ediyorum. İyi akşamlar / Beyaz: Sağ olun elinize yüreğinize sağlık. Teşekkür ederiz. Biz devam edelim peki kaldığımız yerden, Ayşe Hanım'a çok çok teşekkür ederim, sağ olsun. Bütün bunların bir şekilde konuşuluyor olması da lazım yeri zamanı neresi olursa olsun, bazı şeylerin dile getiriliyor olması lazım. Bugün Ayşe Hanım, yarın başka birisi başka bir yerlerde başka programlarda, sesinin titremesi bile bence bir alkışı daha hak ediyor..."

Beyaz Show programında Ayşe Kılıç'ın dile getirdiği ifadeler sosyal medya ve diğer mecralarda yoğun bir tartışmaya neden olduğundan, Üst Kurul'un ilgili programa ilişkin olarak bilgi edinmesi ve değerlendirme yapabilmesi amacıyla işbu tespit raporu düzenlenmiştir.” Şeklindeki değerlendirmelere yer verilmiş olduğu,

İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı görüşünde;

“1- Ek'te sunulan izleme ve değerlendirme raporu ile rapora ilişkin yayın kaydı incelenmiştir. Her ne kadar uzman raporunda konuyla ilgili tespit yapılmış ve herhangi bir müeyyide önerilmemiş olsa da, 08 Ocak 2016 tarihinde “Beyaz Show” isimli programda geçen:

"Ayşe Çelik: Türkiye'nin doğusunda, güneydoğusunda neler olup bittiğinin farkında mısınız? Burda doğmamış çocuklar, anneler insanlar öldürülüyor. Sanatçı olarak, insan olarak bir şekilde sizde yaşananlara sessiz kalmamalısınız ve bir şekilde dur demelisiniz. Ayrıca bir şey daha söylemek istiyorum, ölen çocuklara sevinen zavallı insanlar var. Ben o insanlara daha doğrusu biz o insanlara hiçbir şey söyleyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka.

Beyaz: Doğru.

Ayşe Çelik: Bir şey daha demek istiyorum, kusura bakmayın. Ben öğretmenim, öğrencilerini terk eden öğretmenlere seslenmek istiyorum. Bir daha oralara nasıl dönecekler, o güzel, masum, tertemiz yürekli çocukların yüzüne, gözlerinin içine nasıl bakacaklar. Ben konuşamıyorum, gerçekten burda yaşananları ekranlarda, medyada her şey çok farklı aktarılıyor, yani gerçekten konuşamıyorum, sessiz kalmayın insan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın, görün, duyun artık bizi, el verin.Yazık insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın söyleyeceklerim bu kadar. Çok teşekkür ediyorum.

Beyaz: Ayşe Hanım. Bir alkış alalım, Ayşe Hanıma. /

Ayşe Çelik: Bomba seslerinden, kurşun seslerinden, insanlar susuzlukla açlıkla mücadele ediyor. Özellikle yani bebekler, çocuklar. Lütfen siz de duyarlı olun sessiz kalmayın rica ediyorum, lütfen.

Beyaz: Çok çok teşekkür ediyoruz., Ayşe Hanım. Öncelikle.

Ayşe Çelik: Bir nebze de olsa sesimizi buradan duyurabildiysek ne mutlu bize.

Beyaz: Çok iyi yaptınız, çok teşekkür ediyoruz. Hassasiyetiniz için de ayrıca size çok teşekkür ediyoruz gerçekten de, elimizden geldiğince de duyurabileceğimiz yerlerden biz de elimizden geleni yapmaya gayreti ediyoruz. Emin olun. Ama bu söyledikleriniz bir kere daha bize ders oldu. Daha da fazla yapmaya gayret edeceğiz. Burdan ordaki herkese selam olsun. İnşallah en kısa zamanda bütün o söylediğiniz barış dilekleri bizim için de geçerli biz de diliyoruz. En kısa zamanda bütün bunlar çözülsün istiyoruz. Çok teşekkür ediyoruz."

şeklindeki ifadelerden de anlaşılacağı üzere; programa katılan konuğun terör örgütünün kullandığı lisanı kullanmak suretiyle, Devletin terör örgütüne yönelik yürüttüğü askeri operasyonları masum insanların ölümüne sebep olan eylemler şeklinde ifade ettiği kanatine varılmış olup, konuğun kullandığı söylemin, terör örgütünün faaliyetlerini meşru gösterme amacı taşındığı izlenimi oluşmaktadır. Terör faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla güvenlik güçleri tarafından muhtelif bölgelerde terör örgütü mensuplarına yönelik olarak düzenlenen operasyonları, sivil halkın ölümüne sebep olmak olarak nitelemenin terör örgütünün faaliyetlerini haklı göstermekten başka bir amaca hizmet etmeyeceği düşünülmektedir.

Yukarıda belirtilen şekilde ifadelerin ulusal yayın yapan bir platformda çok açık bir şekilde dile getirilmesi medya hizmet sağlayıcılardan beklenen kamusal yayıncılık sorumluluğu ile bağdaşmamaktadır. Bu noktada kamusal yayıncılık sorumluluğu ile hareket etmesi gereken medya hizmet sağlayıcı kuruluştan beklenen, böylesine ağır bir suçlamanın hangi argümanlara dayandığını sorgulamak ve buna dair somut delilin olup olmadığını araştırmak olmalıdır. Oysa söz konusu kanalda bu suçlamalar ve ağır iddialar dile getirilirken programın sunucusu hiç bir müdahalede bulunmadığı gibi programa telefonla bağlanan Ayşe ÇELİK isimli şahsı alkışlattırarak kişinin yaptığı açıklamaları desteklemiştir. Konu hakkında RTÜK İletişim Merkezi'ne toplam 6767 adet şikayet başvurusunda bulunulduğu göz önünde alındığında, söz konusu yayının, yayına katılan konuğun ve program sunucusunun tavırlarının toplumda ciddi şekilde rahatsızlık oluşturduğu görülmektedir.”

Şeklindeki değerlendirmelere yer verilmiş olduğu,

Anılan yayında; 6112 sayılı Yasa'nın; 8. Maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinin ihlal edildiği kanaatinin Daire Başkanlığınca belirtildiği,

Konu hakkında karar alınmasını teminen yazının Üst Kurula havale edildiği, anlaşılmaktadır.

Gerekçe :Konunun; İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nınyazısı, eki belgeler ve ilgili mevzuat kapsamında Üst Kurulumuzca değerlendirilmesi neticesinde;

Yayına ilişkin video ve deşifre kayıtlarının incelenmesi neticesinde; her ne kadar uzman raporunda konuyla ilgili tespit yapılmış ve herhangi bir müeyyide önerilmemiş olsa da, 08 Ocak 2016 tarihinde “Beyaz Show” isimli programa telefonla katılan konuğun kullandığı ifadelerle dile getirdiği iddialarına yönelik olarak kendisinden kamusal yayıncılık anlayışı ile hareket etmesi beklenen program sunucusunun söz konusu ifadelere hiçbir müdahalede bulunmadığı, aksine söz konusu ifadeleri kullanan kişiyi seyircilere alkışlattığı görülmüştür.

Yayıncı kuruluşun kamusal sorumluluk anlayışı ile bağdaşmayan bu yayınında dile getirilen; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin terör örgütüne karşı yürüttüğü askeri operasyonların masum insanların ölümüne yol açtığı yönündeki iddialar ile terör eylemlerini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunduğu anlaşılmakla; 6112 sayılı Kanun'un 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan; Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz.” hükmünü ihlal ettiği tespit edilmiştir.

Bu itibarla, söz konusu kuruluşa 6112 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinin ihlali nedeniyle, Kanunun 32 nci maddesinin birinci fıkrası hükmü uyarınca, anılan Yayın Kuruluşu hakkında “İdari Para Cezası” yaptırımının uygulanması gerektiği,kanaatine varılmıştır.

Karar : Yapılan görüşmeler sonucunda, ayrıntıları ve gerekçeleri yukarıda izah olunduğu üzere, KANAL D logosuyla yayın yapan DTV HABER VE GÖRSEL YAYINCILIK A.Ş. unvanlı kuruluş hakkında; 6112 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan; “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz.” ilkesinin ihlali nedeniyle, 32 nci maddesinin birinci fıkrası hükmü uyarınca;

1-İhlalin tespit edildiği tarihi itibariyle kuruluşun Aralık 2015 ayına ait ticari iletişim gelir beyanının 41.869.333,10 Türk Lirası olduğu değerlendirilerek, yüzde iki oranı (%2) 837.387,00 TL. İDARİ PARA CEZASI UYGULANMASINA,

2- İdari para cezasının tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde Üst Kurulun T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi TR98 0001 0025 3300 9999 9951 93 no’lu hesabına “6112 sayılı kanunun 32 nci maddesine göre ödenen para cezasıdır” şerhiyle ödenmesi gerektiği veya 6112 sayılı kanunun 32 inci maddesinin dokuzuncu fıkrası uyarınca tebliğden itibaren en geç onbeş gün içerisinde Ankara İdare Mahkemelerinde dava açılabileceğinin, dava açma süresi içerisinde peşin ödeme yapılması halinde, 5326 sayılı Kanunun 17 nci maddesinin altıncı fıkrası uyarınca cezanın dörtte üçünün tahsil edileceğinin ve taksitlendirme talebinde bulunabileceğinin, peşin ödemenin kanun yoluna müracaat hakkını engellemeyeceğinin, en geç 1 aylık süre içerisinde ödenmeyen idari para cezasının, 21/7/1953 tarihli ve 6183 Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil edilmek üzere Maliye Bakanlığınca belirlenecek tahsil dairesine gönderileceğinin bildirilmesine,

Üst Kurul Üyeleri Süleyman DEMİRKAN ve Ersin ÖNGEL’in karşı oylarıyla, oy çokluğu ile karar verildi.


Toplantıya Ait Şerhler

Toplantı No : 2016/06 Toplantı Tarihi : 28.01.2016 Karar No : 103

Üst Kurulun 28.01.2016 gün ve 06 sayılı toplantıda aldığı 103 no.lu karara karşı oy yazısı.
Üst Kurul Üyesi
Süleyman DEMİRKAN Şerhidir.

Toplantı No : 2016/06 Toplantı Tarihi : 28.01.2016 Karar No : 103

Üst Kurulun 28.01.2016 gün ve 06 sayılı toplantıda aldığı 103 no.lu karara karşı oy yazısı.
Üst Kurul Üyesi
Ersin ÖNGEL Şerhidir.