Terör ve Olağanüstü Durumlarda Uyulacak Haber İlkeleri

Son Dakika Haberleri

 

 • Söz konusu olay gelişen bir olay değilse ve sık sık yeni gelişmeler yaşanmıyorsa, canlı yayın kesilip normal yayına dönülmeli, gelişmeler bundan sonra haber bültenlerinde duyurulmalıdır. “SON DAKİKA” altyazısı en fazla 5 dakika ekranda tutulmalıdır. Önemli yeni bir gelişme olduğu takdirde elbette tekrar canlı yayına dönülebilir. İzleyicilerde korku, yılgınlık ve paniğe sebep olabilecek sansasyonel “SON DAKİKA” altyazılarından kaçınılmalıdır.

 

Canlı Yayınlar

 

Şehit Haberleri ve Şehit Cenazeleri

 

 • Olayda hayatını kaybedenlerin durumu yetkililer tarafından ailelerine bildirilmeden önce, isimleri açıklanmamalı, yetkililerden önce acılı aile bulunup ekranlara taşınmamalıdır.

 

 • Şehit olan görevliler, çok büyük bir istisnai özellik taşımadıkça şehit cenazelerinin törenlerinden ve şehit ailelerinin evinden canlı yayın yapılmamalı veya acılı insanları rahatsız edecek röportajlara yer verilmemelidir.

 

 • Slogan, ağıt gibi görüntülere mümkün olduğu kadar yer verilmemeli, olay ekrana uzak çekimle yansıtılmalıdır.

 

Olay Yerinden Yayın

 

 • Terör saldırıları ve doğal felaketlerle ilgili canlı yayınlara deneyimli, varsa konunun uzmanı muhabirler gönderilmelidir. Felaket görüntüleri ve terör saldırıları yayınlanırken ürkütücü, izleyenleri paniğe sürükleyecek, toplumsal gerginliğe yol açacak görüntülerden kaçınmalıdır.

 

 • Sıcak olaylar, canlı yayın hassasiyetini de kat kat artırıyor. Ancak bu sıcak anlardaki canlı yayınlar bazen hiç istenmeyen görüntülerin de milyonların önüne çıkmasına sebep olabiliyor. Görüntü alınırken güvenlik güçlerinin olay yerinde çizdiği sınırın aşılmaması büyük önem taşımaktadır.

 

Terör Olaylarının Sorumluları İle İlgili Çekimler

 

 • Terör olaylarının sorumluları ya da savunucuları ile bir mülakatın yapılması düşünüldüğü hallerde, yayın sorumlusundan izin alınmalı ve mülakatın çerçevesinin kamu yararı gözetilerek çizildiğinden emin olunmalıdır.

 

 • Bu mülakatlarda terör olaylarını haklı gösterecek, saldırıları gerçekleştirenlerin propagandası olarak algılanabilecek, bu tür saldırıları teşvik eder görünebilecek her türlü yayından kaçınılmalı, böylece teröristlerin reklam ve tanıtımını yapar duruma düşülmemelidir.
 • Teröristlerin sözleri basın mensubunun sözleri olarak değil, bunun kimin tarafından söylendiği çok net olarak belirtilerek aktarılmalıdır.

 

Konuk Konuşmacılar

 

 • Haber ve tartışma programına yorumcu olarak davet edilen kişilerin konunun uzmanı konuklar olmasına dikkat edilmelidir.

 

VTR Yayınları

 

 • Çok eski ve aynı görüntülerin kullanılması aşinalık ve sempati uyandıracağından özellikle teröristlerin yüzlerinin göründüğü görüntülere yer verilmemesi gerekmektedir. Terör örgütünü düzenli ordu olduğu izlenimi uyandıran görüntülerin yayınlanmamasına özen gösterilmelidir. Bıktıran tekrarlardan kaçınılmalı ve VTR'lerin 'arşiv' olduğu mutlaka belirtilmelidir.